Co najpierw wziąć pod uwagę zlecając zaprojektowanie domu na indywidualne zamówienie?

Co najpierw wziąć pod uwagę zlecając zaprojektowanie domu na indywidualne zamówienie?Nie jest tajemnicą, że podczas projektowania domu należy skupiać się na możliwie wszystkich jego aspektach wizualnych i funkcjonalnych, co jednak nie zawsze i nie dla każdego jest oczywistością.

Częstym błędem popełnianym przez Inwestorów, którzy przystępują do budowy swojego pierwszego domu, jest skupianie się przede wszystkim na jego wyglądzie zewnętrznym – kształcie, kolorystyce i wykończeniach elewacji, kącie nachylenia dachu i materiale, który ma go pokrywać, wielkości i wyglądzie stolarki drzwiowo-okiennej, wykończeniu powierzchni tarasu, itp. Tymczasem dobrą praktyką jest to, by dom zacząć projektować najpierw od środka, nie odwrotnie. To, co jest na zewnątrz nie ma aż takiego wpływu na przyszły komfort mieszkaniowy. Oczywiście, wygląd zewnętrzny budynku, jak i pewne rozwiązania na zewnątrz, np. podcienie czy dodatkowe zadaszenia, są niezmiernie istotne dla przyszłego zadowolenia z inwestycji, ale wszystkie te rozwiązania powinny być wypadkową tego, co tak naprawdę chcemy osiągnąć w środku.

Naturalnie, punktem wyjścia do indywidualnego projektu jest wybór domu o określonej stylistyce, np. nowoczesny z płaskim dachem czy parterowy z dachem dwuspadowym, składający się kilku oddzielnych „modułów”. Nie staramy się absolutnie naciskać na Inwestora, żeby porzucił swoje marzenie o projekcie, który jest najbliższy jego oczekiwaniom. Przeciwnie – pomagamy mu zrealizować taki dom. Z tym że w razie konfliktu między funkcjonalnością wnętrz a wyglądem zewnętrznym staramy się naprowadzać go na modyfikacje, które pomogą mu się cieszyć z całościowego efektu naszych prac przez długie lata. Czyli, jeśli trzeba coś zmienić z zewnątrz, przekazujemy Inwestorowi szereg sugestii i rzeczowych argumentów za taką zmianą, proponując inne rozwiązania, których ten mógł wcześniej nie brać pod uwagę. Nie zdarzyło się nam nigdy, by któryś z naszych dotychczasowych Klientów nie docenił osiągniętego kompromisu. Mamy tu na myśli informacje zwrotne, które docierają do nas już po zakończeniu budowy i wprowadzeniu się Klienta do nowego domu.

Generalnie zaczynamy od ilości, kształtu i przeznaczenia pomieszczeń, które „ubieramy” w ciągi komunikacyjne. Są one istotne dla komfortowego przemieszczania się po budynku, kontaktu wzrokowego i werbalnego mieszkańców; ale też zachowania określonego poziomu dyskrecji w poszczególnych szczęściach budynku. To na tym etapie rozstrzygamy również jak umieścić schody, np. czy mają stanowić element komunikacyjno-ozdobny (schody otwarte w salonie), czy też mają znajdować się w oddzielnej klatce schodowej i stworzyć dodatkową przestrzeń do przechowywania domowych przedmiotów.

Skupiamy się również na kształcie poszczególnych pomieszczeń. Bardzo właściwym na tym etapie jest posiadanie przynajmniej ogólnej koncepcji umeblowania. Chodzi oczywiście o podstawowe elementy jak łóżka, sofy, stoły, krzesła, szafy, regały, ale też sprzęt RTV czy AGD, bo widzieliśmy domy, których właścicielom zabrakło potem miejsca pod telewizor w salonie albo ekspres do kawy w kuchni, co wbrew pozorom staje się potem poważnym kłopotem. Dlatego odgórne ustalenie wyposażenia jest bardzo istotne. Znając je wiemy, gdzie mają się znaleźć poszczególne strefy w przyszłych pomieszczeniach, tj. wypoczynkowa, jadalniana, sypialniana, przechowalniana, robocza, itd. Po prostu, mamy punkty odniesienia, więc projektujemy salon, kuchnię, sypialnie lub łazienki tak, by ich urządzanie było łatwe i zgodne z Twoimi oczekiwaniami funkcjonalnymi i estetycznymi. Oczywiście na tym etapie nie może też zabraknąć kominka  (jeśli ma być uwzględniony w projekcie). Jest bardzo istotnym elementem zarówno dla komfortu mieszkaniowego, jak i ozdobą wnętrza. Wybór miejsca na kominek musi być dobrze przemyślany i uwzględniać jego funkcję, łatwość obsługi oraz ekspozycję, ponieważ ma ona znaczenie dla jego wyglądu.

Materiały wykończeniowe mają również wpływ na to, jak zaprojektujemy wnętrza. I dotyczy to nie tylko miejsc przeznaczonych pod ceramikę kuchenną i łazienkową. Projektując bierzemy też pod uwagę pokrycia podłogowe, ściany pod malowanie lub te z odsłoniętą strukturą betonu, muru ceglanego lub pokryte drewnem, pozostawiając na nie odpowiedni margines przestrzeni.

Ustawienie okien i drzwi wynika z wystawy domu względem kierunków świata. Rządzą tu jasno określone zasady, od których nie zawsze da się odejść bez szkody dla komfortu mieszkaniowego. Oczywiście wcale nie jest koniecznością to, by kuchnia znajdowała się w północnej, względnie północnowschodniej części budynku, bo może być zaprojektowana od południowego-zachodu, zaraz przy tarasie (wygoda – szczególnie latem). Jednak przeniesienie salonu lub tegoż tarasu z południa lub zachodu nie będzie już korzystne. Dlatego projektując dom od wewnątrz należy uwzględnić tę zasadę i w razie konieczności „doregulować” naświetlenie poszczególnych pomieszczeń kształtem i wielkością przeszkleń okiennych i drzwiowych. Nie można przy tym zapominać, by nie kolidowały one z układem funkcjonalnym każdego wnętrza i znajdującym się w nim wyposażeniem.

Dopiero potem przechodzimy do elementów zewnętrznych domu. Lecz o tym napiszemy w kolejnym artykule.