Dwa praktyczne sposoby wykorzystania wnęk w domu o niewielkiej powierzchni

Dwa praktyczne sposoby wykorzystania wnęk w domu o niewielkiej powierzchniZwykle wnęki wykorzystywane są na szafy przeznaczone na odzież, obuwie lub domowe szpargały. W tym artykule przedstawimy Ci dwa alternatywne zastosowania dla takich pomieszczeń, które relatywnie niewielkim kosztem finansowym podniosą Twój komfort mieszkaniowy.

W przypadkach domów o mniejszej powierzchni sugerujemy Inwestorom, by nie unikali wnęk, ponieważ dają możliwość bardzo praktycznego wykorzystania. Ich niewielką przestrzeń można zagospodarować nie tylko na typową szafę odzieżową. Poniżej prezentujemy dwie kolejne możliwości. Są nie tylko praktyczne ale też sprawią, że wnętrza Twojego domu będą atrakcyjne wizualnie i dobrze uporządkowane pod względem funkcjonalnym, i to za niedużą cenę.

Szafa we wnęce kuchennej

W domu o niewielkiej powierzchni użytkowej – powiedzmy około 120-130 m2 – zamiast spiżarni wymagającej więcej miejsca, warto uwzględnić na etapie projektowania wnękę na dużą szafę kuchenną o największej standardowej głębokości 60 cm, szerokości od 160 do 180 cm i wysokości dopasowanej do pomieszczenia. W takim przypadku można też zastosować gotowe meble modułowe z katalogu, których maksymalna wysokość to najczęściej 240 cm. Pozostałą przestrzeń między zabudową a sufitem wystarczy zasłonić systemowymi blendami. Taka szafa będzie nie tylko bardzo pojemna i wygodna ze względu na dużą ilość głębokich półek i szuflad, ale też będzie świetnie pasować wizualnie do modnej kuchni bez szafek wiszących, które przy takiej ilości miejsca do przechowywania mogą być zbędne, bo w końcu poza wykorzystaną wnęką będziesz mieć też dużo miejsca na swoje rzeczy w szafkach i szufladach pod blatami. Ale to nie wszystko – dzięki takiej wnęce w pomieszczeniu sąsiadującym z kuchnią, możesz uzyskać kolejną wnękę, w której umieścisz tak samo głęboką szafę na ubrania lub regał na książki. On też będzie się ładnie prezentować nieco w głębi pomieszczenia.

Dzięki takiej szafie wnękowej zyskasz dużo miejsca do przechowywania bez konieczności projektowania oddzielnej spiżarni, która, i owszem, jest wygodna, ale też wymaga dodatkowej powierzchni i szerokiej ściany na drzwi wejściowe.

Wnęka na małą i funkcjonalną pralnię

Jeśli nie dysponujesz dużą przestrzenią w łazienkach i nie chciałbyś urządzać w nich jednocześnie pralni, to istnieje praktyczne rozwiązanie, które może Cię zainteresować. Jest nim wnęka w korytarzu, najlepiej w bliskości którejś z łazienek. Można z niej wyprowadzić krótki odcinek instalacji wodno-kanalizacyjnej, podpiąć do niego pralkę oraz zlew gospodarczy. Do środka można też wstawić prosty regał na środki czystości, miski i kosz na bieliznę. Aby podczas prania nie zastawiać przejścia w korytarzu (jeśli ten jest wąski), warto pomyśleć od drzwiach przesuwnych, chociaż nie są one koniecznością, gdy ciąg komunikacyjny ma na tyle dużą szerokość, by nie dochodziło do „kolizji”. Na zdjęciu poniżej przedstawiamy przykład takiej mini pralni.

Pomieszczenie jest niewielki (około 1,5 m2), „dyskretne” i bardzo dobrze spełnia swoją funkcję. Dzięki niemu możesz się pozbyć z łazienki pralki, kosza na bieliznę i środków czystości, co sprawi, że zyska ona na wyglądzie i stanie się miejscem relaksu.

Jeśli chcesz zlecić zaprojektowanie ładnego i praktycznego domu, chętnie przedstawimy Ci więcej podobnych rozwiązań i opowiemy o szczegółach naszych możliwości. Zachęcamy Cię serdecznie do nawiązania z nami kontaktu.