Co nowego na Pracowni Projektowej?

Minimalizm stał się modny. Coraz bardziej lubimy w domach przestrzeń, która nie tonie w meblach, dekoracjach i nie kipi kolorami. W tym artykule zobaczysz przykład wykorzystania materiału konstrukcyjnego budynku w nowoczesnej aranżacji wnętrz.

Zwykle wnęki wykorzystywane są na szafy przeznaczone na odzież, obuwie lub domowe szpargały. W tym artykule przedstawimy Ci dwa alternatywne zastosowania dla takich pomieszczeń, które relatywnie niewielkim kosztem finansowym podniosą Twój komfort mieszkaniowy.

Nie jest tajemnicą, że podczas projektowania domu należy skupiać się na możliwie wszystkich jego aspektach wizualnych i funkcjonalnych, co jednak nie zawsze i nie dla każdego jest oczywistością.

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek ile kosztuje wybudowanie domu? Z pewnością niektórzy już to wiedzą (to ci, którzy dom już wybudowali), inni próbują oszacować tę kwotę na własny sposób. Jest to jednak zadanie niezmiernie trudne....

Aby poznać szacunkową wartość budowy domu na podstawie gotowego projektu architektoniczno-budowlanego warto zlecić nam wykonanie kosztorysu inwestorskiego. W poniższym artykule wymieniamy i opisujemy co zawiera taki kosztorys.

Kominek w salonie - wady i zalety

Kominek w salonie - wady i zaletyKominek zyskuje zarówno swoich wielbicieli jak i przeciwników. Zapewne z tego względu, że posiada tyle samo wad co zalet. W niniejszym artykule, choć kominek sami posiadamy, postaramy się jak najbardziej obiektywnie przedstawić wszystkie za i przeciw takiemu rozwiązaniu.

Zanim jednak skupimy się na wadach i zaletach kominka warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Przede wszystkim decyzję o umieszczeniu kominka we własnym domu należy podjąć na samym początku procesu projektowania. Dlaczego?

Fot. 1 - Przykładowa aranżacja salonu z kominkiem w roli głównej.

Przede wszystkim dlatego, że projektując kominek należy jednocześnie zaprojektować kanał dymowy, który będzie odprowadzał powstający w środku kominka dym. Również wysokość komina ma bardzo duże znaczenie - wartość tę (jeśli chcemy mieć kominek) wyznaczają normy kominiarskie.

Kolejną ważną kwestią na etapie projektowania kominka jest jego usytuowanie. Najlepiej, jeśli znajduje się w centrum domu ale zawsze przy najwyższej ścianie, dzięki czemu komin będzie posiadał odpowiednią wysokość ale nie będzie "wystawał" z elewacji.

W projekcie należy również uwzględnić miejsce składowania drewna - suche i znajdujące się w bliskim sąsiedztwie kominka.

Fot. 2 - Nasz kominek - Bartek podsyca ogień :)

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Kominki różnią się mocą. Jeśli wartość ta będzie zbyt mała w stosunku do wielkości pomieszczenia - kominek nie będzie spełniał swojej roli, nie będzie wydajny. A zatem, w zależności od wielkości pomieszczenia, które chcemy ogrzewać (najczęściej jest to salon) należy umieścić w nim kominek odpowiedniej mocy.

Przeznaczenie kominków też jest różne. Wyróżniamy kominki do stałego palenia - nie trzeba ich wygaszać oraz takie, które nie mogą być używane non-stop. To ważna cecha kominka, którą również trzeba wziąć pod uwagę.

Kominek w salonie - wady i zalety

Fot. 3 - Innowatorski pomysł na kominek trójstronny.

Za i przeciw

Zacznijmy od wad, zalety zostawimy na koniec, aby jednak pozostawić dobre wrażenie kominka:

 • Największą zmorą właścicieli kominków jest kurz, który niestety ale gromadzi się w większej ilości niż w domach bez kominka. Kurz (choć należałoby raczej powiedzieć popiół) roznosi się za każdym otwarciem drzwiczek, podczas podkładania drewna, wynoszenia popiołu oraz czyszczenia wnętrza kominka.
 • Zdarza się, że do wnętrza domu dostanie się dym. Jest to zjawisko naturalne, jednak dzięki specjalnym nakładkom na komin lub zastosowaniu wentylacji mechanicznej można mu zapobiec.
 • Należy regularnie czyścic przewód kominowy i sprawdzać czy przypadkiem ptaki nie uwiły sobie na nim lub w nim gniazda.
 • Drzewa są miejscem zamieszkania różnego rodzaju żyjątek - przynosząc drewno do domu należy przygotować się, że wyjdą z niego robaki czy pająki i powędrują w dalsze zakamarki domu.
 • Należy zadbać o zapas drewna na okres palenia. Musi być ono sezonowane, suche, poprzycinane a także posiadać odpowiednią wartość energetyczną.
 • Jeśli w domu są dzieci należy zadbać o ich bezpieczeństwo. Większe należy nauczyć korzystać z kominka a przed tymi najmniejszymi odpowiednio zabezpieczyć, aby nie mogły podejść zbyt blisko rozgrzanej szyby.

A teraz zalety posiadania kominka:

 • Ciepło - gdy na zewnątrz nie jest jeszcze aż tak zimno, aby włączać centralne ogrzewanie ale czuć już chłód i wilgoć kominek spełni funkcję grzewczą. Szczególnie przyjemne ciepło jest pod samym kominkiem, pod którym warto ustawić sofę albo wygodny fotel. Do tego kubek z kawą, dobra książka i jesień nie straszna.
 • Światło - nastrojowe, ciepłe, niejednostajne. Czy ktokolwiek zna bardziej romantyczną scenerię niż ta z palącym się w tle kominkiem?
 • Palące się drewno wytwarza charakterystyczny zapach. Jest to zapach lasu, natury. Po pewnym czasie cały dom przesiąka tym wyjątkowym aromatem i wprawia w zachwyt gości.
 • Kominek tworzy w domu pewien klimat, nastrój, który pozwala odpocząć, zrelaksować się, zebrać myśli czy przemyśleć ważne sprawy. Niekiedy, patrzenie na palące się szczapki drewna i języki ognia przyjemnie i uspakajająco hipnotyzuje.
 • Kominek stanowi także element dekoracyjny salonu. Istnieje duża różnorodność kominków (narożne, wertykalne, dwu- lud trzystronne a nawet tzw. kozy w stylu skandynawskim).
 • Jeśli kominek umieścimy blisko klatki schodowej ciepło, dzięki unoszeniu się, będzie ogrzewało nie tylko parter ale i piętro domu.
 • Kominek można wykorzystać do ogrzewania wody instalując płaszcz wodny - takie połączenie z centralnym ogrzewaniem sprawi, że zmniejszy się zużycie energii na podgrzewanie wody.
 • Jak wiadomo, ze spalania drewna powstaje popiół. Co z nim robić? Otóż można rozsypać go na oblodzonej drodze dojazdowej lub chodnikach, zapobiegając ślizganiu się zarówno nas samych jak i samochodów. Popiół można również dosypać do kompostu lub zwalczać nim niechciany na działce mech.
 • A na koniec coś dla fanów tężyzny fizycznej - rąbanie drewna z pewnością przyczyni się do zwiększenia masy mięśniowej i wpłynie pozytywnie na kondycję :)

Kominek w salonie - wady i zalety

Fot. 4 - Prostota i elegancja - taki rodzaj kominka wpasowuje się w styl naszych nowoczesnych projektów domów.

Jeśli zatem rozważasz posiadanie kominka w swoim domu przemyśl wszystkie za i przeciw. Zastanów się na czym najbardziej Ci zależy. Można również zapytać o zdanie innych posiadaczy kominków lecz, choć zdania będą zawsze podzielone, decyzja należy tylko i wyłącznie do Ciebie.