Odsłonięty strop betonowy – efektowna ozdoba wnętrza nowoczesnego domu

Odsłonięty strop betonowy – efektowna ozdoba wnętrza nowoczesnego domuMinimalizm stał się modny. Coraz bardziej lubimy w domach przestrzeń, która nie tonie w meblach, dekoracjach i nie kipi kolorami. W tym artykule zobaczysz przykład wykorzystania materiału konstrukcyjnego budynku w nowoczesnej aranżacji wnętrz.

Postanowiliśmy pokazać dwa przykładowe zdjęcia wnętrza minimalistycznego, którego wystrój działa na wyobraźnię nie tylko przez stonowanie barw i oszczędność dekoracji. Pokazujemy też, jak można wydobyć strukturę i barwę surowego betonu, by nadała domowym pomieszczeniom efektownego wyglądu. Jest to rozwiązanie znane z wnętrz loftów, jednak w tym przypadku jest ono mniej „industrialne” bo występuje tylko na fragmencie stropu. Poza tym beton został zrównoważony innymi elementami wyposażenia, które czyni cały wystrój bardziej ciepłym.

Prezentowane elementy betonu we wnętrzach powstały w dwóch domach według projektów naszej pracowni. Taki efekt był zamierzony i z góry zaplanowany.

W pierwszym przypadku beton widać na stropie w salonie. Zgodnie z sugestią Inwestora, efekt miał się prezentować naturalnie, dlatego fragment belki stropowej jest obrobiony dłutem, a po bokach wykończony płytą OSB. To sprawia wrażenie jakby odsłoniętego fragmentu starej budowli. Warto zwrócić też uwagę na klatkę schodową. Została celowo powiększona, żeby zmieścił się w niej podest ramy schodów znajdujących się na górnej kondygnacji. Jest on przeszklony (prawa-górna część zdjęcia) po to by wpuszczać do wnętrza więcej światła i spowodować, że beton będzie się prezentować lżej.

Na betonowym stropie świetnie prezentują się nowoczesne lampy sufitowe, które umożliwiają swobodną regulację strumieni światła w różne części pomieszczenia kuchennego. Odsłonięcie tylko fragmentu stropu sprawia, że wnętrze wygląda nieco podobnie do loftu, jednak nie przytłacza ciężkością i ma w sobie domowe ciepło.

Surowy beton wykorzystaliśmy również w naszym własnym domu, przeczytaj i obejrzyj zdjęcia.