Chcę wybudować dom ale nie mam projektu – od czego zacząć?

Nie martw się. To pytanie zadają sobie wszyscy zastanawiając się, czy wybrać projekt gotowy, czy zlecić jego wykonanie indywidualnie. Oto kilka naszych sugestii na sam początek.

Zwykle osoby w Twojej sytuacji rozpoczynają snucie wizji przyszłego domu od przeglądania projektów gotowych, licząc na znalezienie swojego ideału. To typowe podejście dla tych, którzy inwestują w budowę domu po raz pierwszy nie wiedząc, co tak naprawdę jest priorytetem, jeśli chce się mieszkać ładnie, wygodnie i oszczędnie. Taki tok myślenia jest zrozumiały z powodu braku doświadczenia a skutki zwykle takie same – wielkie oczekiwania, przeciętne rezultaty.

Na czym więc się skupić, żeby nie popełnić takiego błędu? Przede wszystkim, na zastanowieniu się, co tak naprawdę jest dla Ciebie najważniejsze. Jeśli potrafisz określić swoje priorytety samodzielnie, co nie jest absolutnie proste, wówczas ryzykujesz mniej wybierając jeden z projektów gotowych, jeśli jednak nie masz pewności, pozwól naprowadzić się osobom, które potrafią myśleć o kilka kroków naprzód i przewidywać Twoje potrzeby.

Pamiętaj, każdy dom zaprojektowany indywidualnie narzuca Ci mniej kompromisów i jest bardziej Twój. Choćby z tego powodu, żaden projekt gotowy mu nie dorówna pod względem optymalizacji kosztów budowy, funkcjonalności, ulubionych rozwiązań architektonicznych. Istotne jest jednak to by architekt odpowiedzialny za jego wykonanie, dobrze przeprowadził Cię przez proces projektowania.

W przypadku naszej pracowni proces ten jest szeregiem spotkań, w takcie których korzystasz z naszych porad, wizualizacji i wyliczeń kosztorysowych, które przygotowujemy z dnia na dzień. Są one tak naprawdę najważniejsze dla zaprojektowania domu na Twoją „miarę” – takiego, który zawsze będzie dawać Ci poczucie dobrze zainwestowanych pieniędzy.

Zatem wracając do pytania zawartego w temacie, jeśli chcesz wybudować dom ale nie masz jeszcze projektu, powierz to zadanie nam. Po zakończeniu budowy szybko zrozumiesz, dlaczego było warto.