Czego unikać zlecając indywidualny projekt domu?

Na pewno nie chcesz tracić swojego czasu i pieniędzy na pełne nerwowych sytuacji i długotrwałe projektowanie domu. Jeśli tak, przeczytaj, co w takiej sytuacji sugerujemy.

Brak zrozumienia z architektem

Mamy tu na myśli niespójną wizję co do architektury projektowanego domu, i co do stylów, w których dany architekt się porusza. Inaczej rzecz ujmując, żeby trafnie wybrać architekta, najpierw musi nam odpowiadać styl jego projektowania. To tak jak w muzyce, jeśli nie podobają Ci się utwory tworzone przed danego artystę, nie słuchasz ich, a jeśli jest odwrotnie, kupujesz płytę lub idziesz na koncert. Czyli architekt powinien posiadać podobną wrażliwość estetyczną do Twojej. Jeżeli jej nie ma, prawdopodobna jest sytuacja, że nie będziesz w stanie porozumieć się z nim od początku do końca realizacji projektu. W efekcie albo przerwiesz zlecenie, albo wybudujesz dom, z którego nie będziesz zadowolony.

Dla uniknięcia podobnej sytuacji już podczas pierwszego kontaktu zapytamy Cię, jakie masz oczekiwania wobec planowanego domu – co Ci się podoba, a co nie w zakresie funkcjonalności, bryły i elewacji budynku. Zrobimy to po to, by sprawdzić, czy będziemy potrafili wcelować się w Twoje potrzeby. Zaprezentujemy Ci również nasze dotychczasowe projekty domów i omówimy przy Tobie ich szczegóły, żebyś mógł łatwiej podjąć decyzję, czy w ogóle widzisz sens oddawania nam swojego zlecenia. Po prostu, potraktujemy Cię odpowiedzialnie, bo szanujemy Twój czas i to, że nasze spojrzenie na ładny i komfortowy dom może się różnić.

Spóźnianie się z terminem wykonania projektu

Wyobrażasz sobie, że za miesiąc od pierwszego spotkania z architektem będziesz miał gotową dokumentację architektoniczno-budowlaną swojego przyszłego domu. Niestety nie zawsze tak to działa. Opóźnienia w projektowaniu wynikają z różnych przyczyn, np. pracownia architektoniczna przyjmuje zbyt wiele zleceń naraz, może też wystąpić sytuacja, o której pisaliśmy w akapicie wyżej, czyli brak porozumienia z wykonawcą projektu. Na koniec, co również powinieneś uwzględnić, projektowanie indywidualne wiąże się z koniecznością podjęcia przez Ciebie wielu wiążących decyzji. Zgodnie z dobrymi praktykami, architekt jest zobligowany do udzielenia Ci pomocy w tym zakresie. Jednak bez zaangażowania po Twojej stronie, nawet najbardziej merytoryczne i szybkie wsparcie, nie rozwiąże problemu opóźnienia.

W przypadku naszej pracowni, od razu uczciwie poinformujemy Cię, że ze względu na specyfikę prac na etapie koncepcyjnym, nie wyznaczamy sztywnego terminu jego zakończenia, gdyż nie jest w pełni zależny od nas. Etap ten będzie trwać do momentu, w którym go zatwierdzisz. Jednak możesz być pewny, że sprawnie przeprowadzimy Cię przez związany z nim proces decyzyjny, pomagając Ci w ustaleniu listy priorytetów oraz wyborze optymalnych rozwiązań, które będą odpowiadać Twojej wizji wymarzonego domu przy zachowaniu założonych przez Ciebie ram budżetowych.

My też potrzebujemy czasu by zastanowić się nad Twoimi uwagami. Nie zawsze możemy je uwzględnić w projekcie z dnia na dzień. Za to w zamian – za nieco więcej czasu, który poświęcimy na rozważania – otrzymasz od nas konkretne, racjonalne i przemyślane propozycje, których będziemy pewni. Pracujemy bez zbędnej zwłoki, w swoim tempie i systematycznie. Niekiedy odkładamy obowiązki na bok, żeby nabrać dystansu do projektu, ale już następnego dnia powracamy do niego ze świeżym spojrzeniem i konstruktywnymi spostrzeżeniami. Jest to praca twórcza, więc żeby projekt był dobry, wymaga od nas czasu, oddania i koncentracji.