Opracowujemy koncepcję domu

Załóżmy że podjąłeś pozytywną decyzję a nam jest bardzo miło, że będziemy projektować Twój dom. Wobec tego, od czego zaczniemy?

  • W pierwszym kroku, sprawdzamy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. A może go jeszcze nie posiadasz? Nie szkodzi, wystarczy że podasz nam numer swojej działki i miejscowość, a my do niego dotrzemy i zapoznamy się z zawartymi w nim warunkami. Jeśli okaże się, że dla terenu Twojej działki takiego planu jeszcze nie uchwalono, wówczas pomożemy Ci w organizacji formalności niezbędnych do wystąpienia o wydanie warunków zabudowy.
  • Załóżmy że znamy już wszystkie warunki zabudowy dla Twojej działki po zapoznaniu się dokumentacją urzędową. Od tego momentu, w oparciu o konkretne wskazania prawne, przystąpimy do wspólnych rozmów, których rezultatem będzie wypracowanie koncepcji funkcjonalnej i wizualnej Twojego przyszłego domu, włącznie z określeniem wstępnej jego lokalizacji na działce. Zanim to jednak nastąpi, najpierw udajemy się na audyt, o czym więcej w punkcie niżej.
  • Na etapie wstępnym, niezbędne jest zapoznanie się z działką i jej otoczeniem. Nawet najładniejszy dom będzie dla właściciela pasmem ciągłych zmartwień, jeśli jego projektant nie uwzględni właściwości fizycznych lokalizacji, w której ma być wybudowany. Stąd podczas audytu sprawdzimy, jak teren Twojej działki wygląda w rzeczywistości, w tym: warunki glebowe, formę terenu, kształt, główny dojazd, drzewostan, odległość do najbliższych przyłączy, ale też wystawę względem kierunków świata, jak się rozkłada światło słoneczne, i jakie są wokół widoki.
  • Założenia do koncepcji projektowej przyszłego domu będą wynikać wprost z Twoich oczekiwań. Żeby je poznać, przeprowadzimy z Tobą wywiad lub, w miarę potrzeby, kilka wywiadów. Uzmysłowią nam one, w jakim kierunku powinniśmy iść podczas projektowania. W rozmowie zapytamy Cię o wszystkie istotne kwestie, które wpływają na osiągnięcie pożądanego efektu projektowego – m.in. o tak podstawowe rzeczy, jak oczekiwana wielkość budynku, czy rozkład i rodzaj pomieszczeń, po zagadnienia bardziej osobiste, lecz równie istotne, czyli wpływ zawodowych i domowych obowiązków na plan dnia, sposób spędzania wolnego czasu oraz zainteresowania, ograniczenia wynikające, np. ze stanu zdrowia, itd. Krótko rzecz ujmując, będziemy się starali pozyskać od Ciebie, jak najwięcej informacji, co Ci się podoba, a co nie, czego potrzebujesz bardziej, a bez czego bez problemu się obejdziesz. W ten sposób zdefiniujemy Twój przyszły dom.