Przykładowa wycena indywidualnego projektu domu jednorodzinnego

Zapewne, jak każdy nasz Klient, zastanawiasz się, z czego składa się wycena indywidualnego projektu domu w naszej pracowni. W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Każdy dom projektowany na indywidualne zamówienie to oddzielny przypadek. To powoduje różnice cenowe między projektami. Uwzględniamy je w wycenie już na samym początku, co jest dla Cibie informacją, że z góry będziesz wiedział, ile dokładnie zapłacisz za wykonanie projektu swojego domu. W ten sposób gwarantujemy Ci, że cena którą otrzymasz na samym początku, nie zmieni się po zakończeniu naszych prac.

Od czego zależy wycena indywidualnego projektu domu

Wielkość i poziom skomplikowania

Od razu chcemy Cię uspokoić, że cena projektu indywidualnego nie wzrasta proporcjonalnie do wielkości powierzchni domu. Dla przykładu, zaprojektowanie domu o powierzchni 400 m2 nie jest cztery, czy nawet, dwa razy droższe od zaprojektowania domu 100-metrowego. Mówiąc o wielkości myślimy przede wszystkim, o poziomie skomplikowania danego budynku. Im większy dom i bardziej złożony pod względem konstrukcyjnym i architektonicznym, tym więcej wymaga obliczeń. I to jest właśnie czynnik, który w większym stopniu wpływa na wycenę naszej pracy.

Rodzaj domowych instalacji

Jeśli dom ma zostać wyposażony w zestaw podstawowych instalacji zaopatrujących mieszkańców w wodę, energię elektryczną; ale też kanalizację czy pompę ciepła, wówczas mówimy o standardowym zakresie projektowym. Natomiast w przypadku innych instalacji, np. wentylacji mechanicznej z rekuperacją, cena może się podnieść – co prawda nieznacznie, ale jednak.

Ukształtowanie terenu działki budowlanej

Oddzielnym zagadnieniem jest wpasowanie domu do działki. To też jest istotna kwestia. Jeśli posiadasz płaską działkę, wtedy projektowanie jest mniej wymagające. W innym przypadku, gdy teren działki jest trudny, np. jest to zbocze góry, wtedy prace stają się bardziej skomplikowane pod względem inżynieryjnym, z uwagi na kwestie wytrzymałościowe konstrukcji budynku. Oczywiście nie jest to czynnik najważniejszy przy wycenie projektu indywidualnego, jednak również istotny i wpływający na koszty.

Projekt budowlany czy projekt wykonawczy

W zależności od tego, czego będziesz od nas oczekiwać, przygotujemy dla Ciebie albo projekt budowlany, który umożliwi Ci uzyskanie pozwolenia na budowę w urzędzie oraz postawienie domu, ponieważ zawsze wykonujemy go na odpowiednim do tego celu poziomie szczegółowości, albo projekt wykonawczy (rozszerzony), w którym rozrysujemy wszystkie detale konstrukcyjne, przebieg i wygląd elementów elewacji, itd. Od Twojego wyboru między jednym a drugim rozwiązaniem będzie również zależeć cena naszej usługi.

Organizacja formalności urzędowych

Rozumiemy, że możesz nie mieć czasu oraz wiedzy, by sprawnie zająć się przygotowaniem i analizą dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia prac projektowych i uzyskania pozwolenia na budowę. Dlatego chętnie przejmiemy ten obowiązek na siebie. Taką usługę możemy z góry uwzględnić w wycenie przygotowania indywidualnego projektu Twojego domu.

Zaprojektowanie indywidualne domu wymaga uprzedniego audytu technicznego działki budowlanej. Jej odległość nie ma dla nas znaczenia i nie wpływa na wzrost ceny naszej usługi.

Elementy ponadstandardowe

Są to rzeczy, które mogą stanowić dla Ciebie dodatkową wartość i ułatwić Ci realizację inwestycji. Na przykład, mówimy o szczegółowej wizualizacji budynku (tzw. render), na którym możesz obejrzeć swój przyszły dom niemal w warunkach rzeczywistych. Inną rzeczą jest kosztorys inwestorski, którego będziesz potrzebować starając się o kredyt w banku. Dodajmy do tego jeszcze przedmiar do projektu przydatny w momencie wystartowania z budową domu. Wszystkie te elementy ponadstandardowe możemy dla Ciebie wykonać od razu przy okazji prac nad indywidualnym projektem domu.