W czym może Cię ograniczać gotowy projekt domu?

Najczęściej spotykane ograniczenia w gotowych projektach, które uwidaczniają się po ich zakupie lub dopiero po wybudowaniu domu. Warto je poznać, zanim podejmiesz decyzję o wyborze sposobu zaprojektowania swojego domu.

Często w gotowych projektach domów wrysowane są meble, które w rzeczywistości ciężko jest zmieścić w danym pomieszczeniu, tak jak przedstawia to rysunek. Jeżeli nie jesteś w stanie sobie wyobrazić salonu o powierzchni dwudziestu lub trzydziestu metrów kwadratowych, to będzie Ci trudno ocenić, czy meble, które są wrysowane na projekcie, da się naprawdę w takim salonie ustawić. Nierzadko meble w gotowych projektach domów są przewymiarowane, dokładniej – są zdecydowanie mniejsze niż w rzeczywistości. Jakie mogą być tego konsekwencje? Na przykład, jeśli planujesz postawić w sypialni łóżko, które ma 160 cm szerokości, to po wybudowaniu domu może się okazać, że takie łóżko ledwo się w nim zmieści i zastawi pomieszczenie w taki sposób, że stanie się całkowicie niefunkcjonalne. Podobna sytuacja może mieć miejsce w salonie – jeżeli w gotowym projekcie jest wrysowany stół na sześć lub osiem osób, może się rozczarować tym, że z ledwością ustawisz w nim stół czteroosobowy.

A jakie ograniczenia istnieją względem instalacji? W projekcie gotowym przewidziane są konkretne instalacje i tak naprawdę, żeby zrobić inne będziesz potrzebować projektów dodatkowych. Dotyczy to np. sytuacji, gdy zechcesz zastąpić instalację gazową, instalacją elektryczną do ogrzewania ciepłej wody. To samo dotyczy pompy ciepła. W takim przypadku również będziesz potrzebować jeszcze jednego projektu instalacji sanitarnych by zastąpić ogrzewanie w postaci grzejników płytowych, ogrzewaniem podłogowym. Poza tym w projekcie gotowym może być przewidziana, np. zbyt mała kotłownia by pomieścić piec na pellet lub ekogroszek, jeżeli chciałbyś taki zastosować w swoim domu. Może też nie być przewidzianego miejsca do składowania opału, albo pomieszczenia mogą mieć za małą wysokość, co oznacza, że pojawią się trudności w rozprowadzeniu wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

Jeśli chodzi o wymiary bryły budynku i wygląd jego elewacji, tak naprawdę mamy w projekcie gotowym narzuconą konstrukcję i wszelki zmiany, jeśli dotyczą wymiarów zewnętrznych, niosą za sobą potrzebę przeprojektowania konstrukcji. Wówczas może się okazać, że te zmiany tak dalece w nią ingerują, iż nie da się gotowego domu wybudować tak, jak było to przewidziane w pierwotnym projekcie. W związku z tym, trzeba opracowywać odrębny projekt konstrukcyjny, aby przenieść obciążenia, które powstają w wyniku zmiany wymiarów domu. W przypadku wyglądu budynku, zmiany sprowadzają się tak naprawdę do elewacji, i jeśli je wprowadzisz dodając do tego wyżej wymienione projekty elewacji, to okaże się, że nie masz już projektu gotowego, tylko w zasadzie projekt zrobiony na indywidualne zamówienie. Czyli po raz wtóry zapłacisz za projekt, który można było zlecić i wykonać za jednym razem od samego początku z architektem, pod Twoje jasno sprecyzowane potrzeby.

Ograniczenia względem działki dotyczą wysokości i liczby kondygnacji budynku, szerokości elewacji frontowej, kolorystyki, kąta nachylenia dachu, powierzchni biologicznie czynnej (ilości zabudowanego terenu na działce) – czyli wszystkich wymagań zamieszczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy. Projekt gotowy domu może również wymuszać niewłaściwą ekspozycję względem stron świata lub nie dawać możliwości wykorzystania zalet widokowych danej działki.

Jeśli nie chcesz mieć podobnych kłopotów, przeczytaj artykuł: Kupiłem zły projekt gotowy. Co robić?