Co nowego na Pracowni Projektowej?

W zakładce Przykładowe projekty domów możesz obejrzeć nasz nowy projekt domu ŚMIAŁY D58 WARIANT I.

Każdy Inwestor obawia się budować na wąskiej działce. Nie dość, że budowa jest utrudniona na takim terenie, to dodatkowo istnieje wiele obaw towarzyszących całemu przedsięwzięciu. Obawa o miejsce składowania materiału, wjazdu na działkę itp.

Dostałeś pozytywną decyzję z urzędu dotyczącą pozwolenia na budowę Twojego domu? Jeżeli tak, to nic innego Ci nie pozostało jak zacząć przygotowywać plac budowy!

Jeżeli jesteś na tym etapie swojego życia, w którym podjąłeś decyzję o budowie domu. Zachęcamy Cie do przeczytania poniższego artykułu, w którym przeprowadzimy Cie przez szereg formalności, bez których niestety nie zrealizujesz swojego marzenia o własnym domu

Dotarliśmy na budowę DOSTĘPNEGO D45. Dom ten cieszy się niesamowitym zainteresowaniem wśród naszych Inwestorów, dlatego postanowiliśmy zdać Ci relację z budowy tego domu. Zapraszamy do lektury.

 

Czym wg prawa budowlanego jest wąska działka?

Wąska działka.Każdy Inwestor obawia się budować na wąskiej działce. Nie dość, że budowa jest utrudniona na takim terenie, to dodatkowo istnieje wiele obaw towarzyszących całemu przedsięwzięciu. Obawa o miejsce składowania materiału, wjazdu na działkę itp.

Ale jaka to jest tak naprawdę wąska działka wg prawa?

W warunkach technicznych w paragrafie 12 jasno postawiono kwestię, że wąska działka to taka, która ma poniżej 16 mb.

Natomiast Prawo budowlane nakazuję zachować następujące odstępy budynku od granicy:

- 4 m od granicy w przypadku ścian w których występują otwory okienne;

- 3 m w przypadku ściany bez otworów okiennych i drzwiowych.

Na szczęście w przypadku wąskiej działki, poniżej 16 m warunki techniczne przewidują odstępstwo od tych wymogów. W takim przypadku masz możliwość wybudowania domu na granicy działki. Oczywiście ściana usytuowana na granicy, nie może mieć otworów okiennych oraz w projekcie budowlanym należy przewidzieć murek przeciwpożarowy.

Natomiast w przypadku, gdy z różnych powodów nie chcemy sytuować budynku bezpośrednio przy granicy działki, możemy posadowić budynek w odległości od 1,5 do 3 m od jej końca.

Prawo budowlane daje nam taką możliwość odstępstwa, ale ta zasada dotyczy tylko budownictwa jednorodzinnego.

Niestety na etapie kupna nieruchomości nie każdy jest świadom powyższych wymogów. Co więcej Inwestorzy nie spodziewają się powyższych problemów powstałych na etapie projektowania ich przyszłego domu. Dlatego przed kupnem działki w celach budowlanych, najlepiej zaczerpnąć opinii fachowca, który uświadomi nas o możliwościach, które stwarza przedmiotowa inwestycja.

Jesteśmy ciekawi Twoich przemyśleń na przedstawionych przez nas powyższy temat. A może masz na myśli jeszcze inne kwestie dotyczące przytoczonego tematu. Zapraszamy do kontaktu z nami.