Aktualności

Dzięki uprzejmości Inwestora, przedstawiamy poniżej zdjęcia z realizacji budowy domu wg. projektu OTWARTY D42 WARIANT. Jest to jeden z naszych najbardziej popularnych projektów.

Zajrzyj do naszego artykułu poświeconemu pielegnacji elewacji.

Zapraszamy na relację z budowy domu WYJĄTKOWY D41!

Czym wg prawa budowlanego jest wąska działka?

Wąska działka.Każdy Inwestor obawia się budować na wąskiej działce. Nie dość, że budowa jest utrudniona na takim terenie, to dodatkowo istnieje wiele obaw towarzyszących całemu przedsięwzięciu. Obawa o miejsce składowania materiału, wjazdu na działkę itp.

Ale jaka to jest tak naprawdę wąska działka wg prawa?

W warunkach technicznych w paragrafie 12 jasno postawiono kwestię, że wąska działka to taka, która ma poniżej 16 mb.

Natomiast Prawo budowlane nakazuję zachować następujące odstępy budynku od granicy:

- 4 m od granicy w przypadku ścian w których występują otwory okienne;

- 3 m w przypadku ściany bez otworów okiennych i drzwiowych.

Na szczęście w przypadku wąskiej działki, poniżej 16 m warunki techniczne przewidują odstępstwo od tych wymogów. W takim przypadku masz możliwość wybudowania domu na granicy działki. Oczywiście ściana usytuowana na granicy, nie może mieć otworów okiennych oraz w projekcie budowlanym należy przewidzieć murek przeciwpożarowy.

Natomiast w przypadku, gdy z różnych powodów nie chcemy sytuować budynku bezpośrednio przy granicy działki, możemy posadowić budynek w odległości od 1,5 do 3 m od jej końca.

Prawo budowlane daje nam taką możliwość odstępstwa, ale ta zasada dotyczy tylko budownictwa jednorodzinnego.

Niestety na etapie kupna nieruchomości nie każdy jest świadom powyższych wymogów. Co więcej Inwestorzy nie spodziewają się powyższych problemów powstałych na etapie projektowania ich przyszłego domu. Dlatego przed kupnem działki w celach budowlanych, najlepiej zaczerpnąć opinii fachowca, który uświadomi nas o możliwościach, które stwarza przedmiotowa inwestycja.

Jesteśmy ciekawi Twoich przemyśleń na przedstawionych przez nas powyższy temat. A może masz na myśli jeszcze inne kwestie dotyczące przytoczonego tematu. Zapraszamy do kontaktu z nami.