Aktualności

Zobaczcie jakiej pięknej realizacji, wykonanej przez firmę WOLF HOUSE, doczekał się nasz projekt KUBICZNY D30! Dziękujemy https://wolfhaus.pl za udostępnienie zdjęć.


Projekt domu „PRZYTULNY D25 WARIANT I” to propozycja niewielkiego, lecz nowoczesnego domu o modnej i kompaktowej bryle oraz pierwszorzędnym układzie funkcjonalnym wnętrz.

https://www.pracowniaprojektowa.info/Porjekt_domu_Przytulny_25_Wariant_I

Dzięki uprzejmości Inwestora prezentujemy kilka zdjęć z realizacji domu wg. projektu KUBICZNY D30 w lustrzanym odbiciu.

Naszą ofertę poszerzył projekt wiaty garażowej z płaskim dachem, nawiązujący swoim stylem do oferowanych przez nas projektów domów.

https://www.pracowniaprojektowa.info/projekt_wiaty_garazowej_bk-9

 

Kominek w salonie - wady i zalety

Kominek w salonie - wady i zaletyKominek zyskuje zarówno swoich wielbicieli jak i przeciwników. Zapewne z tego względu, że posiada tyle samo wad co zalet. W niniejszym artykule, choć kominek sami posiadamy, postaramy się jak najbardziej obiektywnie przedstawić wszystkie za i przeciw takiemu rozwiązaniu.

Zanim jednak skupimy się na wadach i zaletach kominka warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Przede wszystkim decyzję o umieszczeniu kominka we własnym domu należy podjąć na samym początku procesu projektowania. Dlaczego?

Fot. 1 - Przykładowa aranżacja salonu z kominkiem w roli głównej.

Przede wszystkim dlatego, że projektując kominek należy jednocześnie zaprojektować kanał dymowy, który będzie odprowadzał powstający w środku kominka dym. Również wysokość komina ma bardzo duże znaczenie - wartość tę (jeśli chcemy mieć kominek) wyznaczają normy kominiarskie.

Kolejną ważną kwestią na etapie projektowania kominka jest jego usytuowanie. Najlepiej, jeśli znajduje się w centrum domu ale zawsze przy najwyższej ścianie, dzięki czemu komin będzie posiadał odpowiednią wysokość ale nie będzie "wystawał" z elewacji.

W projekcie należy również uwzględnić miejsce składowania drewna - suche i znajdujące się w bliskim sąsiedztwie kominka.

Fot. 2 - Nasz kominek - Bartek podsyca ogień :)

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Kominki różnią się mocą. Jeśli wartość ta będzie zbyt mała w stosunku do wielkości pomieszczenia - kominek nie będzie spełniał swojej roli, nie będzie wydajny. A zatem, w zależności od wielkości pomieszczenia, które chcemy ogrzewać (najczęściej jest to salon) należy umieścić w nim kominek odpowiedniej mocy.

Przeznaczenie kominków też jest różne. Wyróżniamy kominki do stałego palenia - nie trzeba ich wygaszać oraz takie, które nie mogą być używane non-stop. To ważna cecha kominka, którą również trzeba wziąć pod uwagę.

Kominek w salonie - wady i zalety

Fot. 3 - Innowatorski pomysł na kominek trójstronny.

Za i przeciw

Zacznijmy od wad, zalety zostawimy na koniec, aby jednak pozostawić dobre wrażenie kominka:

  • Największą zmorą właścicieli kominków jest kurz, który niestety ale gromadzi się w większej ilości niż w domach bez kominka. Kurz (choć należałoby raczej powiedzieć popiół) roznosi się za każdym otwarciem drzwiczek, podczas podkładania drewna, wynoszenia popiołu oraz czyszczenia wnętrza kominka.
  • Zdarza się, że do wnętrza domu dostanie się dym. Jest to zjawisko naturalne, jednak dzięki specjalnym nakładkom na komin lub zastosowaniu wentylacji mechanicznej można mu zapobiec.
  • Należy regularnie czyścic przewód kominowy i sprawdzać czy przypadkiem ptaki nie uwiły sobie na nim lub w nim gniazda.
  • Drzewa są miejscem zamieszkania różnego rodzaju żyjątek - przynosząc drewno do domu należy przygotować się, że wyjdą z niego robaki czy pająki i powędrują w dalsze zakamarki domu.
  • Należy zadbać o zapas drewna na okres palenia. Musi być ono sezonowane, suche, poprzycinane a także posiadać odpowiednią wartość energetyczną.
  • Jeśli w domu są dzieci należy zadbać o ich bezpieczeństwo. Większe należy nauczyć korzystać z kominka a przed tymi najmniejszymi odpowiednio zabezpieczyć, aby nie mogły podejść zbyt blisko rozgrzanej szyby.

A teraz zalety posiadania kominka:

  • Ciepło - gdy na zewnątrz nie jest jeszcze aż tak zimno, aby włączać centralne ogrzewanie ale czuć już chłód i wilgoć kominek spełni funkcję grzewczą. Szczególnie przyjemne ciepło jest pod samym kominkiem, pod którym warto ustawić sofę albo wygodny fotel. Do tego kubek z kawą, dobra książka i jesień nie straszna.
  • Światło - nastrojowe, ciepłe, niejednostajne. Czy ktokolwiek zna bardziej romantyczną scenerię niż ta z palącym się w tle kominkiem?
  • Palące się drewno wytwarza charakterystyczny zapach. Jest to zapach lasu, natury. Po pewnym czasie cały dom przesiąka tym wyjątkowym aromatem i wprawia w zachwyt gości.
  • Kominek tworzy w domu pewien klimat, nastrój, który pozwala odpocząć, zrelaksować się, zebrać myśli czy przemyśleć ważne sprawy. Niekiedy, patrzenie na palące się szczapki drewna i języki ognia przyjemnie i uspakajająco hipnotyzuje.
  • Kominek stanowi także element dekoracyjny salonu. Istnieje duża różnorodność kominków (narożne, wertykalne, dwu- lud trzystronne a nawet tzw. kozy w stylu skandynawskim).
  • Jeśli kominek umieścimy blisko klatki schodowej ciepło, dzięki unoszeniu się, będzie ogrzewało nie tylko parter ale i piętro domu.
  • Kominek można wykorzystać do ogrzewania wody instalując płaszcz wodny - takie połączenie z centralnym ogrzewaniem sprawi, że zmniejszy się zużycie energii na podgrzewanie wody.
  • Jak wiadomo, ze spalania drewna powstaje popiół. Co z nim robić? Otóż można rozsypać go na oblodzonej drodze dojazdowej lub chodnikach, zapobiegając ślizganiu się zarówno nas samych jak i samochodów. Popiół można również dosypać do kompostu lub zwalczać nim niechciany na działce mech.
  • A na koniec coś dla fanów tężyzny fizycznej - rąbanie drewna z pewnością przyczyni się do zwiększenia masy mięśniowej i wpłynie pozytywnie na kondycję :)

Kominek w salonie - wady i zalety

Fot. 4 - Prostota i elegancja - taki rodzaj kominka wpasowuje się w styl naszych nowoczesnych projektów domów.

Jeśli zatem rozważasz posiadanie kominka w swoim domu przemyśl wszystkie za i przeciw. Zastanów się na czym najbardziej Ci zależy. Można również zapytać o zdanie innych posiadaczy kominków lecz, choć zdania będą zawsze podzielone, decyzja należy tylko i wyłącznie do Ciebie.